Urząd Gminy Borzytuchom

Prośba o racjonalne korzystanie z wody z sieci wodociągowej

Zwracam się do Mieszkańców z prośbą o racjonalne korzystanie z gminnych zasobów wody z sieci wodociągowej. Zasoby, z których korzysta gmina Borzytuchom nie są niewyczerpalne i tylko od nas zależy na jak długo starczą.  W ostatnich dniach obserwujemy wzmożone zużycia wody, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Intensywne podlewanie często skutkuje tym, iż część mieszkańców jest pozbawionych ciśnienia wody lub zupełnie brakuje jej w kranie.

Proszę o niepodlewanie i niezraszanie trawników, nienapełniania stawów przydomowych czy oczek wodnych wodą z gminnej sieci  wodociągowej. 

Jednocześnie przypominam o całkowitym zakazie korzystania z gminnych hydrantów. Służą one jedynie do celów przeciwpożarowych. 

Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków , bezumowny pobór wody jest wykroczeniem  zagrożonym karą grzywny do 5 000 zł.

Samowolne pobieranie wody z hydrantu cechuje krótkotrwały ale bardzo intensywny jej  pobór, który może doprowadzić do  uszkodzenia samego hydrantu, ale również zerwania osadów nagromadzonych w przewodach wodociągowych , stanowiących naturalne wytrącone związki żelaza i manganu. Zerwanie nagromadzonych osadów skutkuje zanieczyszczeniem wody u pozostałych odbiorców. Osad ten podczas zmian ciśnienia, związanych z nagłym poborem wody zrywa się ze ścianek przewodów wodociągowych powodując wtórne zanieczyszczenia wody. Sytuacja ta dotyczy szczególnie odbiorców mieszkających w pobliżu miejsca samowolnego poboru wody z hydrantu oraz na końcowych odcinkach sieci wodociągowej.

Otwarty hydrant może stać się potencjalnie źródłem skażenia bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej co stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia wszystkich użytkowników.

Proszę Mieszkańców o zastosowanie się do apelu oraz obserwowanie i anonimowe zgłaszanie ewentualnych prób poboru wody z hydrantów przeciwpożarowych pod nr tel. 598211316 wewn. 6.

Cały świat ukierunkowuje się na ochronę zasobów naturalnych i zachęca nas byśmy stali się w odniesieniu do przyrody racjonalni, rozsądni i przewidujący. Dlatego też liczę, że mając na względzie dbałość o naszą piękną i błękitną planetę będziecie państwo przestrzegali powyższych zasad.

      WÓJT

dr Witold Cyba

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności