Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Poniedziałek, 24 czerwca 2024
Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
pochmurno
14°C

Czym jest SMUP?

System Monitorowania Usług Publicznych to narzędzie, którego celem jest dostarczenie jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom oraz społeczeństwu informacji niezbędnych do kompleksowej oceny usług świadczonych przez gminy i powiaty.

System Monitorowania Usług Publicznych umożliwia monitorowanie sposobu działania JST w dziewięciu obszarach, wśród których są np. edukacja, ochrona środowiska, gospodarowanie nieruchomościami, lokalna polityka społeczna.

Dla przykładu w Gminie Borzytuchom w 2022 roku był bardzo wysoki przyrost naturalny na poziomie +5,23 osoby/tys. osób gdzie w powiecie bytowskim wskaźnik ten wyniósł -1,55 a całym województwie pomorskim -1,89.

Z danych zawartych w tym systemie możemy się również dowiedzieć, że na terenie naszej gminy mamy największą ilość wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę oraz przyjętych zgłoszeń budowy z projektem budowlanym spośród gmin w powiecie bytowskim, w przeliczeniu na 1 tys. ludności. Wskaźnik ten dla Gminy Borzytuchom wynosi 18,4.

Zachęcamy mieszkańców gminy do korzystania z informacji zawartych w systemie SMUP, które pozwolą na śledzenie zmian zachodzących w naszej gminie w różnych obszarach świadczonych usług. Przyczyni się to na podjęcie przez lokalną społeczność kierunków działań jakie powinny być podjęte dla dobra naszej małej ojczyzny.

Skąd pochodzą dane w systemie?
Co ciekawe - danych dostarczają same jednostki samorządu terytorialnego wypełniając sprawozdania statystyczne i uzupełniając bazy ministerstw i urzędów centralnych. Pochodzą one również z oficjalnych źródeł, którymi dysponują organy państwa - zasobów statystyki publicznej oraz baz administracyjnych będących w gestii ministerstw, takich jak: sprawozdania budżetowe czy System Informacji Oświatowej.

Dlaczego warto skorzystać właśnie z systemu SMUP?
Prezentowane są w nim wskaźniki, a nie surowe dane dostarczane przez statystykę publiczną! Dzięki temu jest doskonałym narzędziem do śledzenia zmian w sposobie świadczenia usług. Lubimy się między sobą porównywać a system zapewnia również podstawę do takich działań, czyli porównywania się samorządów między sobą.

Co właściwie zyskam?
Narzędzie, dzięki któremu zawsze pod ręką będziesz mieć fakty (a nie opinie!) przydatne przy:

  • tworzeniu raportów o stanie gminy lub powiatu,
  • wykonywaniu analizy skuteczności dostarczanych przez JST usług,
  • przygotowaniach do dyskusji z mieszkańcami, samorządowcami i innymi przedstawicielami JST.

Partnerzy projektu:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Główny Urząd Statystyczny
Związek Miast Polskich
Związek Powiatów Polskich

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.