Czym jest SMUP?
System Monitorowania Usług Publicznych to narzędzie, którego celem jest dostarczenie jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom oraz społeczeństwu informacji niezbędnych do kompleksowej oceny usług świadczonych przez gminy i powiaty.
System Monitorowania Usług Publicznych umożliwia monitorowanie sposobu działania JST w dziewięciu obszarach, wśród których są np. edukacja, ochrona środowiska, gospodarowanie nieruchomościami, lokalna polityka społeczna.
Dla przykładu w Gminie Borzytuchom w 2022 roku był bardzo wysoki przyrost naturalny na poziomie +5,23 osoby/tys. osób gdzie w powiecie bytowskim wskaźnik ten wyniósł -1,55 a całym województwie pomorskim -1,89.
Z danych zawartych w tym systemie możemy się również dowiedzieć, że na terenie naszej gminy mamy największą ilość wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę oraz przyjętych zgłoszeń budowy z projektem budowlanym spośród gmin w powiecie bytowskim, w przeliczeniu na 1 tys. ludności. Wskaźnik ten dla Gminy Borzytuchom wynosi 18,4.
Zachęcamy mieszkańców gminy do korzystania z informacji zawartych w systemie SMUP, które pozwolą na śledzenie zmian zachodzących w naszej gminie w różnych obszarach świadczonych usług. Przyczyni się to na podjęcie przez lokalną społeczność kierunków działań jakie powinny być podjęte dla dobra naszej małej ojczyzny.
Skąd pochodzą dane w systemie?
Co ciekawe - danych dostarczają same jednostki samorządu terytorialnego wypełniając sprawozdania statystyczne i uzupełniając bazy ministerstw i urzędów centralnych. Pochodzą one również z oficjalnych źródeł, którymi dysponują organy państwa - zasobów statystyki publicznej oraz baz administracyjnych będących w gestii ministerstw, takich jak: sprawozdania budżetowe czy System Informacji Oświatowej.
Dlaczego warto skorzystać właśnie z systemu SMUP?
Prezentowane są w nim wskaźniki, a nie surowe dane dostarczane przez statystykę publiczną! Dzięki temu jest doskonałym narzędziem do śledzenia zmian w sposobie świadczenia usług. Lubimy się między sobą porównywać a system zapewnia również podstawę do takich działań, czyli porównywania się samorządów między sobą.
Co właściwie zyskam?
Narzędzie, dzięki któremu zawsze pod ręką będziesz mieć fakty (a nie opinie!) przydatne przy:
- tworzeniu raportów o stanie gminy lub powiatu,
- wykonywaniu analizy skuteczności dostarczanych przez JST usług,
- przygotowaniach do dyskusji z mieszkańcami, samorządowcami i innymi przedstawicielami JST.
Partnerzy projektu:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Główny Urząd Statystyczny
Związek Miast Polskich
Związek Powiatów Polskich