mDowód - nowy dokument tożsamości
Już nie trzeba nosić ze sobą plastikowego dowodu osobistego. Wystarczy wylegitymować się mDowodem - nowym elektronicznym dokumentem tożsamości w smartfonie - dostępnym w aplikacji mObywatel.
W Polsce można posługiwać się nowym elektronicznym dokumentem tożsamości. Obok paszportu oraz dowodu osobistego działa już mDowód. Jest to zupełnie nowy, w pełni elektroniczny dokument, posiadający swoją własną serię i numer, pięcioletni termin ważności. Co ważne, nie jest to wersja elektroniczna plastikowego dowodu osobistego.
mDowód może być używany prawie wszędzie, m.in. w urzędzie, sądzie, przychodni, na poczcie czy u notariusza.
mDowodu nie można użyć:
- podczas przekraczania granicy Polski,
- w procesie wydawania dowodu osobistego,
- załatwiania spraw w banku (do końca sierpnia 2023 r.).
W tych trzech przypadkach trzeba wylegitymować się plastikowym dowodem osobistym lub paszportem.
Dotychczas w aplikacji mObywatel był wyświetlany dowód osobisty, ale nie można było go, zgodnie z prawem, uznawać za dowód tożsamości. Zmieniło się to 14 lipca 2023 r. z chwilą wejścia w życie ustawy o aplikacji mObywatel. Zakłada ona możliwość potwierdzania tożsamości z wykorzystaniem mDowodu niemal we wszystkich sytuacjach, w których dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego.
Jeśli obywatel straci telefon z zainstalowaną aplikacją mObywatel, będzie mógł unieważnić certyfikat przez całodobową infolinię (numer +48 42 253 54 74).
Informacje jak uzyskać mDowód dostępne są na stronie: https://info.mobywatel.gov.pl/